Το 1493... ο Χριστόφορος Κολόμβος πατά στο Πουέρτο Ρίκο, ένα νησί, που είχε εντοπίσει μία μέρα πριν. Αρχικά το ονόμασε Σαν Χουάν Μπαουτίστα (Άγιος Ιωάννης ο Βαπτιστής).

1911... η Νέα Υόρκη λαμβάνει για πρώτη φορά ασύρματο μήνυμα, με τη συσκευή Μαρκόνι, από την Ιταλία.

1928... κυκλοφορεί το πρώτο τεύχος του περιοδικού "ΤΙΜΕ", με εξώφυλλο τον Ιάπωνα αυτοκράτορα Χιροχίτο.

1949... ο πρίγκιπας Ρενιέ Γ' στέφεται ηγεμόνας του Μονακό.

1951... αναχωρεί για την Κορέα νέο τμήμα αξιωματικών και οπλιτών για να αναπληρώσει τις απώλειες των ελλήνων πολεμιστών, που μάχονται ήδη στην περιοχή.

1958... εγκαινιάζεται ο χλοοτάπητας στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας με τον φιλικό αγώνα Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-1 (Υφαντής).

1969... ο Πελέ (φωτό) σημειώνει το 1.000ό γκολ της καριέρας του με πέναλτι στο 32ο λεπτό του 909ου αγώνα του, Σάντος-Βάσκο Ντα Γκάμα (2-1) στο Μαρακανά, μπροστά σε 150.000 θεατές. Η ραδιοφωνική μετάδοση του αγώνα διακόπτει την κίνηση στους δρόμους όλων των μεγαλουπόλεων για 1 λεπτό μέχρι να χτυπηθεί το πέναλτι και μετά το γκολ χιλιάδες άνθρωποι ξεχύνονται στους δρόμους χορεύοντας σάμπα.

1969... προσεδαφίζεται στη Σελήνη το αμερικανικό διαστημόπλοιο "Απόλλων 12", που μεταφέρει τους αστροναύτες Τσαρλς Κόνραντ και Άλαν Μπιν, τη δεύτερη αμερικανική αποστολή.

1996... στο Βατικανό πραγματοποιείται η πρώτη ιστορική συνάντηση ανάμεσα στον πάπα και τον επαναστάτη ηγέτη της Κούβας Φιντέλ Κάστρο. Ο πάπας Ιωάννης Παύλος Β' ανταποδίδει την επίσκεψη στην Κούβα στις 21 Ιανουαρίου 1998.

1999... σε τελετή που γίνεται στην Βιέννη, 30 χρόνια μετά την επίτευξη του 1.000ού τέρματος της καριέρας του, ο μάγος της μπάλας Πελέ ανακηρύσσεται ''κορυφαίος αθλητής του αιώνα'', όπως προέκυψε από το δημοψήφισμα, που έκανε το διεθνές πρακτορείο Reuters. Δεύτερος στις προτιμήσεις ο θρύλος της πυγμαχίας Μοχάμεντ Άλι.